Početna strana > Hronika > DŽon Bajerli: Armija SAD neće služiti Poljskoj kao štit protiv bilo koga
Hronika

DŽon Bajerli: Armija SAD neće služiti Poljskoj kao štit protiv bilo koga

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 09. novembar 2009.

Moskva – Ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov zaprepašćen je izjavom Radoslava Sikorskog, ministra inostranih poslova Poljske, koji je zatražio od SAD da, umesto elemenata protivraketne odbrane, pošalju u Poljsku vojnike kao „štit od ruske agresije”. Pored toga, Sikorski smatra da je Evropi odavno potrebno „strateško bodrenje” od strane Vašingtona. Svoj zahtev je šef poljskog MIP-a objasnio vojnim vežbama koje su Rusija i Belorusija u septembru održale nedaleko od poljske teritorije, i u kojima su učestvovale stotine tenkova, dok se u Poljskoj nalazi samo šest američkih vojnika.

Sikorski je istakao da je Varšava posebno uznemirena činjenicom da je vežbano korišćenje atomskog oružja i imitacija iskrcavanja na poljsku obalu. Istakavši da prosto ne može da poveruje da su reči Sikorskog ispravno prenete, Lavrov je rekao:

„Ja poznajem Sikorskog. On je na mene uvek ostavljao utisak iskusnog čoveka koji razume procese koji se odvijaju u Evropi, pa zato, pre nego što prokomentarišem te izjave, želim da se uverim da ih je on zaista izgovorio. Ali, ako se pokaže da jeste, onda moram da izrazim veliko zaprepašćenje zato što sam s njim najpodrobnije razgovarao o tim problemima, koje treba rešavati u kontekstu evropske bezbednosti, o ciljevima koji su postavljeni u inicijativi Rusije o zaključivanju novog dogovora o evropskoj bezbednosti, kao i o našim stavovima o protivraketnoj odbrani”.

Konstantin Kosačov, predsednik dumskog komiteta za međunarodne odnose, izjavio je da takva izjava Sikorskog može negativno da utiče na dalji razvoj rusko-poljskih odnosa, i da Poljska na taj način pokušava da reši svoje unutrašnje probleme. „To je za Poljsku interesantan komercijalni projekat”, kazao je Kosačov.

On je podsetio da je donedavno boravak američkih vojnika na teritoriji Nemačke donosio državnoj kasi domaćina oko sedam milijardi evra godišnje, pa, pošto „gospodin Sikorski to dobro zna”, on prosto pokušava da obezbedi prihod svojoj zemlji. Kosačov je dodao da je cilj vojnih vežbi bio isključivo odbrambeni i da Rusija i Belorusija nikome ne prete, i da bi ruski MIP na ovakve izjave morao da reaguje „vrlo jasno i vrlo oštro”.

Zanimljivo je da su ruske reakcije bile zaista daleko od „oštrih”. Razloga za to ima više. U Rusiji je svima jasno da je ova izjava namenjena Vašingtonu (uostalom, tamo je i data) u trenutku kad Poljska pokušava da se izbori za nekakvu kompenzaciju zbog odustajanja SAD od postavljanja elemenata protivraketne odbrane na poljskoj teritoriji. Da bi dobila maksimum – mora maksimalno da dramatizuje situaciju. Kako drugačije shvatiti da su Sikorskom tek sada zasmetale vežbe održane u septembru i da je neposredno posle tih vežbi govorio potpuno suprotno.

Pored toga, odnosi između dve zemlje se lagano normalizuju posle posete Putina Poljskoj i odluke „Gasproma” da udovolji zahtevu Donalda Tuska o povećanju obima gasa koji se isporučuje Poljskoj i produženja ugovora do 2037. godine. I treće, za Moskvu je najvažnije da neće biti trećeg pozicionog rejona američke PRO i da, iako se izjava Sikorskog može tumačiti kao poziv Americi da preispita sporazum između NATO-a i Rusije prema kome na teritoriji novih članica NATO-a alijansa neće razmeštati svoje oružane snage, ona ni na koji način neće uticati na odluku SAD da „resetuje” odnose sa Rusijom. To je sinoć potvrdio i ambasador SAD u Moskvi DŽon Bajerli izjavivši da američka armija, iako je Poljska njen saveznik i članica NATO-a, ne namerava da služi Poljskoj „kao štit protiv bilo koga”, već da samo može da pomogne poljskoj armiji da se modernizuje. „To (misli se na pomoć u modernizaciji) uopšte nije povezano sa pretnjama spolja koje uopšte ne postoje”, kazao je Bajerli.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner